Skip to Navigation

Kontakta oss

Besöksadress: Nutricia, Gårdsvägen 14, 169 70 Solna

Fakturaadress: invoices.nutriciaSE@danone.com 
                              Nutricia Nordica AB
                              c/o Danone Sp z.o.o.
                              P. O. Box 62
                              00-961 Warsaw 42
                              Poland

Organisationsnummer: 556242-0348


Tel: 08-24 15 30
Fax: 08-24 18 80
Mail: info@nutricia.se

Fakturafrågor från leverantörer: CBS-NCEE.AP-MEDICAL-NORDICS@danone.com

Fakturafrågor från kunder: CBS-NCEE.AR-NUTRICIA-NORDICS@danone.com

Beställning av produkter: order@nutricia.se

Nutricia har regionala produktspecialister som ansvarar för information, utbildning och service till hälso- och sjukvårdspersonal inom kommun och landsting. Nedan får du information om hur du kommer i kontakt med ansvarig produktspecialist i din region:

Sven Pfleging, General Manager Nordics

Tel: 08-24 15 30
E-post: sven.pfleging@nutricia.com

Carolina Rapola

Executive Assistant & Office Manager

Tel: 070-835 88 99
E-post: carolina.rapola@nutricia.com

Andreas Rejnus, Swedish Commercial Director

Tel: 070-914 30 33
E-post: andreas.rejnus@nutricia.com

 Nutricia Direkt

Tel: 08-24 15 30

Öppettider: Helgfria vardagar 9-15
(Lunchstängt 12-13)

Anne Ytterfors, nutritionist/leg. sjuksköterska
E-post: anne.ytterfors@nutricia.com

Produktspecialister

Säljledare - Norr

Jenny Ludvigsson, produktspecialist/leg dietist (föräldraledig)
Mobil: 072-164 84 04
E-post: jenny.ludvigsson@nutricia.com 

 

Säljledare - Söder

Carina West, leg dietist
Mobil: 070-341 11 80
E-post: carina.west@nutricia.com

 

Vuxensortiment

Dalarna, Uppland, Gävleborg & Västernorrland

Eva Bergh, produktspecialist/leg dietist
Mobil: 070-341 11 60
E-post: eva.bergh@nutricia.com

 

Vuxensortiment

Södermanland, Närke, Västmanland & Östergötland

Åsa Wiberg, produktspecialist/leg dietist
Mobil: 070-662 53 02
E-post: asa.wiberg@nutricia.com

 

Vuxensortiment

Södra Storstockholm & Västerbottens län

Eva Lundblad, produktspecialist/leg dietist
Mobil: 070-819 54 15
E-post: eva.lundblad@nutricia.com

 


Vuxensortiment

Norra Storstockholm & Jämtlands län

Maria Keskitalo, produktspecialist/leg. dietist
Mobil: 070-861 66 53
E-post: maria.keskitalo@nutricia.com

Vuxensortiment

Södra Storstockholm & Västerbottens län

Katarina Engvall, produktspecialist/leg dietist
Mobil: 070-620 31 67
E-post: katarina.engvall@nutricia.com

Vuxensortiment

Halland, Norrbotten, Västra Götalandsregionen; Älvsborg & Bohuslän

Hannah Rydberg, produktspecialist/leg. dietist
Mobil: 070-620 78 82
E-post: hannah.rydberg@nutricia.com



Vuxensortiment

Blekinge, Skåne & Kronoberg 

Anna-Karin Andersson, produktspecialist/leg. sjuksköterska
Mobil: 070-567 02 31
E-post: anna-karin.andersson@nutricia.com

Vuxensortiment

Skåne

Helena Pettersson, produktspecialist/leg. dietist
Mobil: 070-662 26 77
E-post: helena.pettersson@nutricia.com

Vuxen- och barnsortiment

Jönköping, Östergötland (barn), Kalmar, Kronoberg (barn)

Maria Wahlberg, produktspecialist/leg dietist
Mobil: 072-190 05 55
E-post: maria.wahlberg@nutricia.com

Barnsortiment

Norra Storstockholm, Uppland, Gävleborg, Dalarna, Västerbotten & Västernorrland

Linda Johansson, produktspecialist/leg. dietist
Mobil: 070-341 12 17
E-post: linda.johansson@nutricia.com

Barnsortiment

Halland, Värmland & Västra Götaland

Elin Lindell, produktspecialist/leg dietist
Mobil: 070-921 25 10
E-post: elin.lindell@nutricia.com



Vuxensortiment

Västra Götalandsregion: Södra Älvsborg, Skaraborg, Fyrbodal och Värmland

Sara Karlsson, produktspecialist/leg. dietist

Mobil: 0731-533366

E-post: sara.karlsson@nutricia.com

Barnsortiment

Blekinge, Kronoberg, Skåne & Norrbotten

Mia Franzén, produktspecialist/leg. dietist
Mobil: 070-567 02 36
E-post: maria.franzen@nutricia.com

Metabol & Epilepsi

Pernilla Gustafsson, Category Manager Sverige
Leg dietist
Mobil: 073-411 61 05
E-post: pernilla.gustafsson@nutricia.com

Medical

Erwin Meijer, Medical Director Nordics
E-post: erwin.meijer@nutricia.com

 

Pia Nevala Westman, Medical Scientific Liaison Manager Allergy and Paediatrics
Leg. Dietist/Produktspecialist Kungsbacka, VGR och Jämtland
Mobil: 070-662 14 04
E-post: pia.nevala.westman@nutricia.com

 

Samira Mobarke, Medical Scientific Liaison Manager Adult
Leg. Dietist/Produktspecialist Södra Storstockholm, Sörmland & Västmanland
Mobil: 073-430 64 51
E-post: samira.mobarke@nutricia.com

Elisabeth Jacobsson, Medical Affairs Manager (föräldraledig)
Mobil: 073- 156 95 55
E-post: elisabeth.jacobsson@nutricia.com

Försäljning

David Kangas, Säljchef
Mobil: 0705-33 65 68
E-post: david.kangas@nutricia.com

  Sofia Attvik, Trade Activation & Tender Coordinator (Föräldraledig)
  Mobil: 070-771 09 64
  E-post: sofia.attvik@nutricia.com

Fredrik Elf, Key Account Manager
Mobil: 072-366 96 29
E-post: fredrik.elf@nutricia.com

Marknad

Ramon GutierrezNordic Marketing Director 

E-post: ramon.gutierrez@nutricia.com

Anna Lingvall, Nordic Marketing Manager
Tel: 070-141 33 66
E-post: anna.lingvall@nutricia.com

 

Jonathan Willis, Nordic Digital Manager
Tel: 070-441 42 40
E-post: jonathan.willis@nutricia.com

 

Maria Linsmo, Nordic Marketing Manager - Tube, MD & Memory
Tel: 0709-21 67 24
E-post: maria.linsmo@nutricia.com

Lena Tänndal, Metabolics & Epilepsy Category Manager Nordics
Leg. Dietist
Mobil: 070-662 28 86
E-post: lena.tanndal@nutricia.com

Jonas Karlsson, Business Unit Manager - Metabolics & Epilepsy
Tel: 08-24 15 30
E-post: jonas.karlsson@nutricia.com

Produktchef, barnsortiment

Lena Mårtensson, Sr Brand Manager
Tel: 070-525 73 90
E-post:  lena.martensson@nutricia.com

 

 

Pernilla Klippberg, Jr Brand Manager
Tel: 070-143 27 40
E-post: pernilla.klippberg@nutricia.com

 

Christina Mide, Brand & Channel Manager
Tel: 070-916 18 25
E-post: christina.mide@nutricia.com 

Ekonomi

Mathias Blomqvist, Financial Director Nordics
Tel: 08-505 715 23
E-post: mathias.blomqvist@nutricia.com

 

Terje Skaaland, Finance Manager Sweden & Revenue Growth Manager Nordics
Tel: 070-819 48 36
E-post: terje.skaaland@nutricia.com

 

Fredrik Elfstadius, Business Analyst Sweden & Nordics

E-post: fredrik.elfstadius@nutricia.com

Carmen Chira, Head of Operations
E-post: carmen.chira@nutricia.com 

 

 

 

Marie Hermansson, Accountant
E-post:  marie.hermansson



Emma Palm, Accountant
Mobil: 073-430 63 23
E-post: emma.palm@nutricia.se

 

Pepijn Nijhuis, Financial Engineer & Change Manager
Mobil: 076 813 19 42
E-post: pepijn.nijhuis@nutricia.com