Skip to Navigation

Kontakta oss

Besöksadress: Nutricia, Gårdsvägen 14, 169 70 Solna

Fakturaadress: invoices.nutriciaSE@danone.com 
                              Nutricia Nordica AB
                              c/o Danone Sp z.o.o.
                              P. O. Box 62
                              00-961 Warsaw 42
                              Poland

Organisationsnummer: 556242-0348


Tel: 08-24 15 30
Fax: 08-24 18 80
Mail: info@nutricia.se

 

Webshop

order.amnse@nutricia.com

 

Fakturainformation

Fakturafrågor från leverantörer: CBS-NCEE.AP-MEDICAL-NORDICS@danone.com

Fakturafrågor från kunder: CBS-NCEE.AR-NUTRICIA-NORDICS@danone.com

 

Nutricia har regionala produktspecialister som ansvarar för information, utbildning och service till hälso- och sjukvårdspersonal inom kommun och landsting. Nedan får du information om hur du kommer i kontakt med ansvarig produktspecialist i din region:

Sven Pfleging, General Manager Nordics

Tel: 08-24 15 30
E-post: sven.pfleging@nutricia.com

Carolina Rapola, Executive Assistant & Office Manager

Mobil: 070-835 88 99
E-post: carolina.rapola@nutricia.com

Andreas Rejnus, Swedish Commercial Director

Mobil: 070-914 30 33
E-post: andreas.rejnus@nutricia.com

 Nutricia Direkt

Tel: 08-24 15 30

Öppettider: Helgfria vardagar 9-15
(Lunchstängt 12-13)

Anne Ytterfors, nutritionist/leg. sjuksköterska
E-post: anne.ytterfors@nutricia.com

Produktspecialister

Säljledare - Norr

Jenny Ludvigsson, Leg. Dietist (föräldraledig)
Mobil: 072-164 84 04
E-post: jenny.ludvigsson@nutricia.com 

 

Säljledare - Söder

 

Carina West, Leg. Dietist
Mobil: 070-341 11 80
E-post: carina.west@nutricia.com

 

Vuxensortiment

Dalarna, Uppland, Västmanland, Gävleborg & Västernorrland

 

Eva Bergh, produktspecialist/Leg. Dietist
Mobil: 070-341 11 60
E-post: eva.bergh@nutricia.com

 

Vuxensortiment

Södermanland, Närke & Östergötland

 

Åsa Wiberg, produktspecialist/Leg. Dietist
Mobil: 070-662 53 02
E-post: asa.wiberg@nutricia.com

 

Vuxensortiment

Södra Storstockholm & Västerbottens län

 

Eva Lundblad-Risén, produktspecialist/Leg. Dietist

Mobil: 070-819 54 15
E-post: eva.lundblad@nutricia.com

 


Vuxensortiment

Norra Storstockholm & Jämtlands län

 

Maria Keskitalo, produktspecialist/Leg. Dietist
Mobil: 070-861 66 53
E-post: maria.keskitalo@nutricia.com

Vuxensortiment

Västra Götalandsregionen, Södra Älvsborg, Skaraborg, Fyrbodal och Värmland

 

Sara Karlsson, produktspecialist/Leg. Dietist
Mobil: 073- 153 33 66
E-post: sara.karlsson@nutricia.com



Vuxensortiment

Blekinge, Skåne & Kronoberg 

 

Anna-Karin Andersson, produktspecialist/Leg. Sjuksköterska
Mobil: 070-567 02 31
E-post: anna-karin.andersson@nutricia.com

Vuxensortiment

Skåne

 

Helena Pettersson, produktspecialist/Leg. Dietist (föräldraledig)
Mobil: 070-662 26 77
E-post: helena.pettersson@nutricia.com

Vuxensortiment

Västra Götaland och Halland

Lina Johansson Sjödin, leg. Dietist/produktspecialist
Mobil: 070-860 12 26

E-post: lina.johansson@nutricia.com

Vuxen- och barnsortiment

Jönköping, Östergötland (barn), Kalmar, Kronoberg (barn)

 

Maria Wahlberg, produktspecialist/Leg. Dietist
Mobil: 072-190 05 55
E-post: maria.wahlberg@nutricia.com

Barnsortiment

Norra Storstockholm, Uppland, Gävleborg, Dalarna, Västerbotten & Västernorrland

 

Linda Johansson, produktspecialist/Leg. Dietist
Mobil: 070-341 12 17
E-post: linda.johansson@nutricia.com

Barnsortiment

Halland, Värmland & Västra Götaland

 

Elin Lindell, produktspecialist/Leg. Dietist
Mobil: 070-921 25 10
E-post: elin.lindell@nutricia.com

Barnsortiment

Skåne, Blekinge & Norrbotten

 

Mia Franzén, produktspecialist/Leg. Dietist
Mobil: 070-567 02 36
E-post: maria.franzen@nutricia.com

 

Barnsortiment

Carolina Åkerblom, produktspecialist/Leg. Dietist

Mobil: 
E-post: carolina.akerblom@nutricia.com

Medical

Daniel Bergström, Medical Director Nordics
Mobil: 0708-195160
E-post: daniel.bergstrom@nutricia.com

 

Pia Nevala Westman, Medical Scientific Liaison Manager Allergy and Paediatrics
Leg. Dietist/Produktspecialist Jämtland
Mobil: 070-662 14 04
E-post: pia.nevala.westman@nutricia.com

 

Samira Mobarke, Medical Scientific Liaison Manager Adult
Leg. Dietist/Produktspecialist Södra Storstockholm, Sörmland & Västmanland
Mobil: 073-430 64 51
E-post: samira.mobarke@nutricia.com

 

Pernilla Gustafsson, Regulatory Affairs Manager, Nordics
Mobil: 073-411 61 05
E-post: pernilla.gustafsson@nutricia.com

Elisabeth Jacobsson, Medical Affairs Manager (föräldraledig)
Mobil: 073- 156 95 55
E-post: elisabeth.jacobsson@nutricia.com

 

Försäljning

David Kangas, Säljchef
Mobil: 070-533 65 68
E-post: david.kangas@nutricia.com

  Sofia Attvik, Trade Activation & Tender Coordinator (Föräldraledig)
  Mobil: 070-771 09 64
  E-post: sofia.attvik@nutricia.com

Fredrik Elf, Key Account Manager
Mobil: 072-366 96 29
E-post: fredrik.elf@nutricia.com

 

Marknad

Ramon GutierrezNordic Marketing Director 
E-post: ramon.gutierrez@nutricia.com

 

Anna Lingvall, Nordic Marketing Manager
Tel: 070-141 33 66
E-post: anna.lingvall@nutricia.com

 

 

Jonathan Willis, Digital Manager, Nordics
Tel: 070-441 42 40
E-post: jonathan.willis@nutricia.com

 

Therese Skoglösa, Digital Project Lead, Sweden
Tel: 072-160 40 45
E-post: therese.skoglosa@nutricia.com

 

 

Maria Linsmo, Nordic Marketing Manager - Tube, MD & Memory
Tel: 070-921 67 24
E-post: maria.linsmo@nutricia.com

 

Matilda, Business Unit Manager Nordics - Metabolics & Epilepsy 
Mobil: 070-662 28 86
E-post: matilda.bremme-mitchall@nutricia.com

 

 

Lena Mårtensson, Sr Brand Manager, Metabolics & Epilepsy
Tel: 070-525 73 90
E-post:  lena.martensson@nutricia.com

 

 
 

Carina Heidenborg, Category Manager, Metabolics & Epilepsy
Tel: 070 819 48 36
E-post:  carina.heidenborg@nutricia.com

 

 

 

Pernilla Klippberg, Jr Brand Manager, Paeds
Tel: 070-143 27 40
E-post: pernilla.klippberg@nutricia.com

 

 
Åse Håkansson, Brand & Channel Manager, Paeds
Tel: 072-160 29 22
E-post: ase.hakansson@nutricia.com
 

 

Ekonomi

Tomasz Gora, Financial Director Nordics
E-post: tomasz.gora@nutricia.com

 

Niklas Söderlind, Business Analyst Sweden & Nordics
E-post: niklas.soderlind@nutricia.com

Carmen Chira, Head of Operations
E-post: carmen.chira@nutricia.com 


Emma Palm, Customer Service Project Assistant

Mobil: 073-430 63 23
E-post: emma.palm@nutricia.se

 

Pepijn Nijhuis, Financial Engineer & Change Manager
Mobil: 076 813 19 42
E-post: pepijn.nijhuis@nutricia.com